V rámci 60. výročí technologie Accutron vznikl odhalený strojek, kalibr NS30-Y8A, ve velmi úzké spolupráci s ateliéry značky Miyota v prefektuře Nagano. Ty mimochodem vlastní Citizen Group. Jedná se o křemíkový strojek s jemným twistem. Jeho inovace místo v regulátoru tkví ve způsobu, jakým jsou poháněny ručky.
Strojek osazený 28 ložiskovými kameny totiž využívá dvojici elektrostatických generátorů, kterým je dodávána energie za pomoci pohybu ruky. Využívá tedy principu rotoru nátahu, tedy stejně jako mechanické hodinky s automatickým nátahem, jež vahadlo nabízí na spodní straně strojku. Tyto generátory vyrábějí třením elektrický náboj - jsou tedy zdrojem veškeré elektrické energie.
Energie je následně uchovávána v akumulátoru, z něhož je napájen motor pracující na bázi elektrostatické indukce. To je také důvod, proč je tato elektrostatická turbína stále v pohybu - na pozici 10 a 11 je tak stále co sledovat - a svou energii přenáší na sekundovou ručku plynulým pohybem obíhající plochu odhalené konstrukce strojku. To je jeho jediná funkce.
Ze stejného akumulátoru je přenášen impuls také do krokového motorku, který se stará o pohyb hodinové a minutové ručky. Pro dosažení přesnosti a anoncované odchylky nepřesahující +/- 5 sekund za den jsou tyto ručky následně synchronizovány.
Důmyslnou předností kalibru NS30-Y8A je jeho vnímavost k pohybu. Pokud totiž hodinky zůstanou ležet dlouho bez hnutí, automaticky se zastaví. To je velmi praktické, tedy hlavně v případě vlastnění vícero hodinek. Po jejich opětovném uchopení se opět spustí jejich chod a navíc dokáží nabídnout v akumulátoru energii alespoň na další dva roky chodu, zatímco kapacitu akumulátoru udává výrobce desetiletou.
Basilejský veletrh v roce 2016 zaznamenal další světové prvenství značky Bulova. Jednalo se o první do oblouku zahnutý quartzový strojek s chronografem. Jeho architektura stojí na technologii Precisionist, pracuje tedy s frekvencí 262 kHz. S klenutým profilem strojku souvisí také následná konstrukce pouzder, které skvěle sedí na zápěstí.
Systém, který na místo tradičního „dvouvidličkového“ tvaru krystalu pracuje s „třívidličkovým“ torzním rezonátorem, jehož frekvence dosahuje osminásobných hodnot, než u tradičního quartzového strojku: 262 kHz místo tradičních 32 768 Hz. Změnil se i krok sekundové ručky – původní sekundový skok nahradilo šestnáct kroků za sekundu, jež mají za následek pro oko pozorovatelný plynulý pohyb ručky.
Ohromnou devizou je také přesnost. Baterií napájený Precisionist pracuje s odchylkou +/- 10 sekund za rok, zatímco standardní quartzový strojek s odchylkou +/- 15 sekund za měsíc.
Jméno technologie Accutron vzniklo spojením výrazů „Accuracy“, tedy přesnost, a „electronic“, tedy elektronický. Značka Bulova jej použila u vynálezu švýcarského inženýra Maxe Hetzela, který celosvětově prezentovala 25. října 1960.
Jednalo se o světově vůbec první elektronické hodinky s bezkontaktním spínáním a ladičkovým oscilátorem. Ten využíval pro svůj chod klasicky tvarovanou miniaturní ladičku, která vibrovala na frekvenci 360 Hz – tedy asi 120krát rychlejší, nežli v té době vyvíjené mechanické strojky s 3Hz setrvačkou. Na konci obou ramének této ladičky byly integrovány permanentní magnety, jež byly udržovány v kmitu za pomoci magnetického pole vznikajícího díky dvojici cívek elektrobloku. Vibrace byla následně přenášena prostřednictvím posouvací západky a rohatkového kola na soukolí strojku.
GOLDTIME a.s.
Výhradní distributor BULOVA
U Libeňského pivovaru 10
Praha 8 - Libeň
+420 284 810 957
GOLDTIME a.s.
Autorizované servisní centrum BULOVA
U Libeňského pivovaru 10
Praha 8 - Libeň
+420 284 821 344