HISTORIE BULOVA

Historie BULOVA sahá do poslední třetiny 19. století. Tehdy se nadaný Josef Bulova, český rodák z Loun, odhodlal prosadit své schopnosti v hodinářském průmyslu. V následujících řádcích máte možnost objevit každý milník, který se kolem značky v její obsáhlé historii odehrál.

1870

1870

Odchod do Ameriky a začátek v Tiffany & co.

Rakousko-Uhersko přichází o jednoho z technických vizionářů. Lounský rodák Josef Bulova, stejně jako mnoho jeho krajanů, se rozhodl opustit svou rodnou vlast. Cílem jeho cesty se stává země tisíce možností – Amerika. Krátce po doplutí na Manhattan se chápe první příležitosti a přijímá angažmá u klenotnické ikony Tiffany & co., pro niž pracuje celých pět let. Svého snu nezávislého podnikatele se nevzdává, nejdříve je však nutné adaptovat se ve vodách neuvěřitelnou rychlostí se rozvíjející země, brzy největší ekonomiky světa. 

1912

První manufaktura

Obchod J. Bulova na Manhattanu se nesoustředil pouze na klenoty, ale nabízel také nástěnné hodiny, elegantní stolní hodiny a hodinky kapesní, ale i náramkové. Jejich produkci však bylo potřeba zlepšit, a tak v roce 1912 otevírá Josef Bulova svou první manufakturu ve švýcarském městečku Bienne zaměřenou na masovou výrobu součástek vhodných pro kompletaci náramkových hodinek. Stejně jako Henrry Ford, tak i Josef Bulova, zcela mění dosavadní přístup k výrobě. Na výrobních linkách však stále dodržuje své nepsané pravidlo „Quality before quantity, perfection before production.“ V té době nemůže ani tušit, jak důležitý krok činí. S příchodem náramkových hodinek totiž získává klientelu nejenom v podobě řidičů, kteří během řízení takových skvostů, jakým je například model T automobilky Ford, nemohou sahat do kapsičky vesty či saka, ale později také z oblasti armády. 

1923

timeline 1923

Standardizace

Josef Bulova činí významné rozhodnutí, které mu pomáhá nejenom po ekonomické stránce, ale hlavně v oblasti servisu. Bulova Watch Company, Inc. přechází na systém standardizace komponentů vyráběných s přesností na deseti tisícinu palce. 

1927

timeline 1927

Lindbergh a vstup na burzu

V roce 1919 vypisuje newyorský hoteliér Raymond Orteig finanční prémii 25 000 dolarů, kterou předá tomu, komu se podaří přeletět Atlantský oceán. Arde Adolf Bulova, syn Josefa Bulovy, k této částce navíc přidává ocenění Bulova Watch Price a 1000 dolarů. Po dlouhých osmi letech se z výhry neraduje nikdo jiný nežli Charles Lindbergh, přezdívaný jako Osamělý orel. A právě pod jménem Lone Eagle vyrábí v roce 1927 Bulova hodinky s prvky z bílého, rytinou zkrášleného zlata v dárkové etuji nesoucí motivy prvního transatlantického letu a Charlese Lindbergha. 5000 kusů posílá do Paříže, kde jsou vyprodány během tří dnů, přičemž během několika let jich prodává rovných 50 000 kusů. Tvář pilota se tak stává nosným motivem vizuálů kampaní značky Bulova, která ještě roku 1927 vstupuje na Americkou burzu cenných papírů

1931

timeline 1931

Velká hospodářská krize - Bulova hnací silou podnikatelů

V průběhu Velké hospodářské krize se stává Bulova hnací silou mnoha podnikatelů. Nejenom, že značka objednává vůbec první kampaň, jejíž hodnota přesahuje milion dolarů, ale zároveň vytváří pro zákazníky speciální splátkový program.

1945

timeline 1945

Hodinářská škola

Odhodlání značky Bulova stát po boku vojáků bojující za vlast s koncem druhé světové války nekončí. Naopak. V mezidobí před jejich návratem z osvobozené Evropy zakládá v New Yorku, konkrétně ve čtvrti Queens, hodinářskou školu, jež nabízí bezplatné vzdělávací hodinářské kurzy handicapovaným válečným veteránům. Jejich potřebám se uzpůsobují i učebny či široké chodby vhodné i pro ty na vozíčcích, přičemž po ukončení rekvalifikačních kurzů a studií se jim nabízí práce nejenom v rámci rostoucího impéria Bulova, ale také například ve spřátelené klenotnické značce Tiffany & Co. a dalších. Během patnácti let zde úspěšně ukončilo své vzdělání na šest stovek handicapovaných. 

1952

timeline 1952

Počátek projektu "Accutron"

S vidinou ultrapřesných elektronických hodinek, které by vykazovaly maximální odchylku dvou sekund za den se Bulova pouští do odvážného projektu Accutron

1958

timeline 1958

Omar N. Bradley v čele Bulova Watch Company

Generál Omar N. Bradley se stává předsedou představenstva celé společnosti Bulova Watch Company – pozice, na které setrvává až do roku 1973, kdy se v 80 letech rozhodne odejít do zasloužené penze.

1962

timeline 1962

Accutron 214 Spaceview - oficiální dar Bílého domu - a Caravelle

Na reklamních letácích objevovaný průhled do nitra strojku Accutron 214 vytvořil vlastně náhodou a neplánovaně ohromnou poptávku po elektronických hodinkách v jejich skeletonové variantě – tedy průhledem na elektroniku a centrální vidličku ladičky s dvojicí cívek. Bulova tuto variantu tedy začala vyrábět pod označením Accutron 214 Spaceview. Takto odhalený strojek se dostává i do hodin předurčených pro Bílý dům, a to konkrétně pro Johna F. Kennedyho. Později po jeho smrti a nástupu Lyndona B. Johnsona se hodiny stávají také oficiálním darem Bílého domu, a to nejenom při zahraničních návštěvách. Náramkové hodinky regulované ladičkou se také stávají vůbec prvními náramkovými hodinkami s certifikací využití u železnice.


Bulova se samozřejmě nesoustředí pouze a jen na projekt Accutron. V roce 1962 uvádí také cenově velmi dostupnou linii Caravelle. Ta se okamžitě stává trhákem, který je u každého distributora hned vyprodaným sortimentem. Do roku 1968 se Caravelle stává v Americe nejprodávanější linií hodinek s mechanickým strojkem vybaveným ložiskovými kameny. 

1968

timeline 1968

Spojení Christian Dior a Bulova

Legendární módní francouzská značka Christian Dior a Bulova spojují své síly – v průběhu několika následujících let komunikují unikátní edice zlatých hodinek určených převážně ženám. 

Bulova představuje první veřejné hodiny regulované signálem ze satelitů. Tyto Bulova Satellite Clock jsou instalovány na vrchol slavného mrakodrapu Torre Latinoamericana v Mexiku, za což se zasadil přímo prezident Gustavo Diaz Ordaz.

1970

timeline 1970

První quartzové hodiny

Ihned po uvolnění patentu pro křemenný oscilátor uvádí Bulova v roce 1969 první quartzové hodiny Accuquartz. Hned v roce 1970 následují quartzové náramkové hodinky, přičemž těmi prvními s touto technologií, jež se prodávají v Americe, jsou vyrobeny z 18kt zlata a stojí 1 325 dolarů.

1973

timeline 1973

Bulova: účast na 46 kosmických misí

Technologie Accutron měří čas na palubě americké orbitální kosmické stanice Skylab – a to konkrétně tři přenosné modely. Koneckonců Bulova se účastnila celkem 46 kosmických misí programu dobývání vesmíru v rámci dekády programů NASA a dostala se na místa, o kterých se mechanickým hodinkám nesnilo. Jejich přesnost je dostala až na takovou úroveň, že byly integrovány do systémů vědeckých přístrojů a zařízení ALSEP - Apollo Lunar Surface Experiments Package.

1986

Čas v miniaturních replikách

Zatímco v roce 1983 odhalila Bulova nejtenčí nástěnné hodiny světa, a to se šířkou 1,6 cm, rok 1986 dedikuje miniaturám. Do světa časomír tak vstupují malé repliky kol, vlaků, klecí či hudebních nástrojů nesoucích číselník indikující čas.

2001

Bulova a Harley-Davidson

Bulova rozšiřuje své aktivity. Nejenom, že dochází k akvizici značky Wittnauer, a to včetně jejích aktivit, ale také k podpisu smlouvy s kultovní značkou motocyklů Harley-Davidson. Pod identickým jménem bude nově Bulova vytvářet trendy hodinky.

2010

Další revoluce přesnosti: Precisionist

Akvizice gigantem Citizen přináší značce Bulova přístup k novým technologiím, stejně jako možnost rozvinout své vize. Jednou z nich jsou ultra přesné quartzové hodinky, jež jsou pod označením Precisionist odhaleny na veletrhu Baselworld 2010. Díky tomuto systému se jeví pohyb sekundové ručky na číselníku jako plynulý a je garantována vysoká přesnost.

2013

timeline 2013

Calibrator; Mancherster United

Pod jménem Calibrator přicházejí v průběhu veletrhu BaselWorld 2013 na trh sportovně elegantní náramkové hodinky od švýcarské divize značky Bulova. Hlavní devizou modelu je unikátní způsob regulace setrvačky, bez nutnosti odšroubování spodního dýnka hodinek. Za pomoci speciálního klíčku lze tedy pootočit integrovanou korunkou na pozici 9 a změnit moment setrvačnosti, a tím tedy regulovat přesnost chodu hodinek. Jeden dílek na vyznačené stupnici pak odpovídá denní odchylce 4 až 5 sekund. 

Téhož roku podepisuje Bulova kontrakt s prominentním členem nejvyšší anglické fotbalové soutěže Premier League – s klubem Manchester United. Logo hodinářské značky zdobí nejenom digitální displej s časomírou a aktuálním skóre, ale také digitální obrazovku a ochoz stadiónu. Logo jednoho z nejslavnějších týmů světa se následně objevuje i na číselníku hodinek.

2016

timeline 2016

Prohnutá kolekce Curv

Další prvenství značky Bulova nepřichází ze světa jemné mechaniky, ale moderních technologií a quartzu. Značce se daří posunout technologii Precisionist na další úroveň. Strojek chronografu je vůbec poprvé ohnut do oblouku, čímž umožňuje vytvořit i zaoblené ultratenké pouzdro s klenutým safírovým sklíčkem i transparentním dýnkem. Vzniká kolekce Curv.  

1875

Vlastní podnik

Odhodlaný třiadvacetiletý Josef Bulova se konečně pouští do vlastního podnikání. Pronajímá si prostory na manhattanské ulici Maiden Lane, která má už tehdy významné renomé. Tvoří ji totiž převážně klenotníci a obchodníci s diamanty. Obchod s jednoduchým názvem J. Bulova se však velmi brzy od ostatních odliší, získá svou významnou pozici a postupuje v hierarchii nahoru. Úspěch je dán především kreativitou Josefa Bulovy a jeho odhodláním věci měnit. V době, kdy se dostává americká železnice na vrchol své slávy, začínají práce na visutém Brooklynském mostě, Thomas Alva Edison přichází s vynálezem žárovky a psací stroj získává dodnes využívané rozložení kláves, nemůže stát Josef Bulova jen tak stranou. Zlatou éru, v níž se pojem Amerika stává synonymem pro inovace, koření také svými invencemi.

1919

timeline 1919

Náramkové hodinky

Byla to právě první světová válka, která zapříčinila rozvoj popularity náramkových hodinek. Důvodem byli samozřejmě vojáci, pro něž bylo snazší pohlédnout při sledování času na zápěstí, než složitě vyndávat kapesní hodinky z uniformy a následně je zase vracet. V poválečném období se však každý chtěl vymanit ze zažitého, a tak stejně jako se měnily módní trendy, tak i hodinky měnily svou formu. Kulaté, které příliš evokovaly ty kapesní s navařenými nožkami, začaly v nabídce dotvářet soudkovitě tvarované či obdélníkové. Josef Bulova tak v roce 1919 uvádí na trh vůbec první ucelenou linii pánských náramkových hodinek, na kterou o pět let později navazuje ucelenou kolekcí dámských náramkových hodinek, mezi nimiž nechybí ani exempláře zdobené diamanty.

1926

timeline 1926

"Časomíru přináší Bulova" - první rádiová reklama

„At the tone, it´s eight o´clock, B-U-L-O-V-A Watch Time.“ Anotace, že signál oznámí osm hodin doprovázený stvrzením, že časomíru přináší Bulova, se vůbec poprvé objevuje na americkém národním rádiu v roce 1926, čímž se stává vůbec první radiovou reklamou. V jeden okamžik ji slyší miliony lidí. Právě reklama pomáhá značce být stále v podvědomí, a to i v průběhu Velké hospodářské krize na přelomu 20. a 30. let. Myšlenka spolupráce s rádiem vede také k tomu, že roku 1928 začíná značka produkovat podlahové hodiny s integrovaným rádiem.

1927

timeline 1927

Observatoř v Empire State Building

V roce 1927 vybudovala Bulova na střeše budovy svého sídla na 5th Avenue v New Yorku observatoř, ve které astrologové a matematici měřili přesný čas.

1941

timeline 1941

První televizní reklama za pouhých 9 dolarů

Dalšího ohromného úspěchu v podání vůbec první televizní reklamy se již Josef Bulova nedočkal. Zemřel v roce 1935. Jeho syn Arde Adolf Bulova však v té době drží otěže společnosti pevně v rukách a cílevědomě ji rozvíjí. V roce 1941, konkrétně 1. července, nechává odvysílat vůbec první televizní spot před baseballovým zápasem mezi týmy Brooklyn Dodgers a Philadelphia Phillies, který firmu vychází na pouhých 9 dolarů.

I díky spolupráci s Lindberghem rozšiřuje podnik Bulova svůj odbyt do oblasti letecké dopravy. Současně vyvíjí jedny z prvních hodin určených pro automobily, jejichž přehledný design převezmou později i jiné hodinářské společnosti. Další příležitost k uplatnění získává Arde Bulova po vstupu Spojených států do druhé světové války. Na základě smlouvy s americkou vládou dodává armádě výškoměry a navigační přístroje pro bombardéry a stíhačky. Vojáky zase vybaví hodinkami s hackovací sekundovou ručkou, tedy takovou, která se zastaví při vysunutí korunky – kvůli snadné synchronizaci.

1948

Phototimer

Bulova uvádí na trh svůj systém Phototimer předurčený za pomoci fotografie k měření výsledků sportovních klání. Přestože původně vzniká pro meziuniverzitní atletická klání, brzy se dostává po celé zemi na důležité soutěže, a to včetně olympijských drah, na kterých se nominovali nejlepší američtí atleti na Letní olympijské hry v Londýně.

1954

timeline 1954

Bulova 23

23 ložiskových kamenů dává jméno novince Bulova 23, která posouvá značku kupředu. Vodotěsné hodinky se strojkem s automatickým nátahem vznikají kompletně v USA. Předností je také velmi odolná hnací pružina.

Ve stejném roce se stává předsedou představenstva divize vývoje Bulova Research & Development Laboratories generál Omar Bradley.

1960

timeline 1960

Accutron - první zcela elektronické hodinky

Mezinárodní hodinářský veletrh ve švýcarské Basileji je svědkem odhalení velmi důležitého vynálezu – prototypu prvních zcela elektronických hodinek. Získávají jméno Accutron, a to ze spojení dvou slov pro přesnost "accuracy" a elektroniku "electronic". Za jejich vývojem a architekturou strojku stojí konstruktér Max Hetzel. Vysoce přesné hodinky využívají strojek regulovaný oscilátorem ve formě ladičky vzniklé ze slitiny niklu, která vibruje na frekvenci zhruba sto padesátkrát vyšší, než tradiční standardní setrvačky doby – tedy na 360 Hz. Těchto 360 vibrací za sekundu je udržováno v konstantním pohybu za pomoci dvou permanentních magnetů na konci každého z ramének ladičky, jež vytvářejí magnetické pole ve vinutí cívek propůjčujících vzhledu strojku dynamický vzhled. K oficiálnímu odhalení strojku Accutron 214 s maximální odchylkou sekundy za měsíc dochází 25. října 1960.

1967

timeline 1967

Accutron na palubě Air Force One

Accutron se stává palubní hodinami letounů Air Force One, tedy letounu Boeing VC-137 Stratoliner Letectva Spojených států amerických určeného pro prezidenta země. 

1969

timeline 1969

Accutron na Měsíci a spolupráce s NASA

Časové systémy Bulova se podílejí na desítkách vesmírných misí NASA, a to už od roku 1958, kdy značka poskytla svou technologii Accutron pro družici Vanguard 1 či později pro družice Explorer VI, Tiros, Syncom či Telstar. Nechybí ani při první lidské návštěvě Měsíce. 20. července 1969, kdy nechávají astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin ve speciálním vysílacím modulu integrovanou časomíru Accutron v oblasti Moře klidu, tedy Mare Tranquillitatis, ze kterého zasílají časové přenosy dat na Zemi.

1971

timeline 1971

I mechanické hodinky Bulova na Měsíci

Do vesmíru se dostávají i mechanické hodinky Bulova – ačkoli vlastně neoficiálně. V rámci mise Apollo 15 roku 1971 si je s sebou bere tajně David Scott, a to jako rezervní, tedy druhé hodinky ke svým organizací NASA přiřazeným chronografům Omega Speedmaster. Jedná se tak o jediné hodinky, které se kdy procházely po Měsíci, jež byly v soukromém vlastnictví. David Scott na Měsíc z lunárního modulu vystupuje původně s hodinkami Omega, nicméně v průběhu druhé procházky si všímá, že jejich hesalitové sklíčko praská a údajně se ztrácí – a tak nezbývá nic jiného nežli sáhnout po záložních, které mu spolu se stopkami daroval před odletem přímo Omar Bradley. K těm má od NASA i speciální řemínek původně určený na Omegy, který hodinky přichycuje ke skafandru díky suchému zipu. Paradoxem je skutečnost, že si této skutečnosti nikdo nevšiml. David Scott však není jediným astronautem s hodinkami Bulova. Jejich přesnost, konkrétně technologie Accutron, využívá i Jeffry A. Hoffman, Scott Carpenter nebo Gordon Cooper, který je nosil v kabině Faith 7 v rámci nejdelšího z letů programu Mercury.

1976

Accutron Quartz - odchylka minuta za rok

Během šesti let od uvedení prvních quartzových hodinek se podařilo vtvořit stále rostoucí poptávku nejenom po klasických analogových hodinkách, ale také těch zobrazujících čas digitálně, a to včetně možnost podsvítit jLCD disple technologií Perma-Lite. Rok 1976 však přináší další pokrok, a to je systém Accutron Quartz garantující maximální odchylku minuty za rok.

1987

timeline 1987

Bulova oficiálním partnerem Amerického národního olympijského týmu

Bulova se stává oficiálním dodavatelem Amerického národního olympijského týmu, kterému dodává hodinky jak pro zimní Olympijské hry 1988 v Calgary v Kanadě, tak pro letní, jež se konaly téhož roku v Soulu v Jižní Koreji.

2008

Bulova pod křídly Citizen

Japonský gigant Citizen Watch Co. Ltd. hned z kraje roku akvíruje společnost Bulova Watch Company za 246,7 milionů amerických dolarů. 

2011

timeline 2011

Sir Richard Branson tváří značky Bulova

Sir Richard Branson se stává tváří značky Bulova Accutron. Tvář světového inovátora a podnikatele je spojována striktně s mechanickými hodinkami z této švýcarské divize značky, a to jak liniemi Kirkwood, tak Gemini, odkazující svým jménem na americký kosmický projekt organizace NASA. Zlatým hřebem kooperace se na sklonku roku stává 500 kusy omezená edice titanových Sir Richard Branson Limited Edition Watch s komplikací worldtimer.

2015

timeline 2015

Původní hodinky z Měsíce vydraženy!

Mechanický chronograf Bulova, který měl na svém zápěstí David Scott v rámci mise Apollo 15, je prostřednictvím aukčního domu RR Auctions vydražen za 1 625 000 amerických dolarů. Jejich vzhled dnes žije nadále v podobě moderní edice ocelových Lunar Pilot Chronograph využívající vysokofrekvenční strojek Precisionist.

2024